Із чотирьох видів гусей, які зустрічаються в Україні, лише один вид – гуска сіра залишається у нас гніздуватись. Такі види як гуменник, білолоба гуска і гуска мала гніздяться в зоні тундри - уздовж Північного Льодовитого океану, тому побачити їх можна лише під час весняної і осінньої міграцій.
Гуска сіра є достатньо великим птахом, вага дорослих особин коливається від 3 до 6 кілограм. За забарвленням пір’я - подібна на домашніх гусей. Ці птахи кормляться здебільшого на суші, добре плавають і пірнають. Однак до пірнання вдаються лише під час линяння, коли випадають махові пір’я і птахи не можуть літати.
У місця гніздування сірі гуси прилітають доволі рано, коли ще водойми вкриті кригою і лежить сніг. Перших прилітних птахів доводилося спостерігати наприкінці другої декади лютого. Заселяють річкові заплави, озера, лимани, водосховища і стави з густими заростями надводної рослинності. Для влаштування гнізд обирають найбільш недоступні місця.
Гніздування сірих гусей на Яворівщині вперше зафіксували ми, ще на початку 1990-х років на водосховищі "Гідровідвал", де трохи згодом був створений орнітологічний заказник місцевого значення "Чолгинський".
Пізніше гніздуючих гусей почали відмічати на Завадівському (Грушівському) водосховищі. У 1996 році виводок цих птахів виявлено на озері "Нове", що на території військового полігону. Також надходили повідомлення про зустрічі сірих гусей у гніздовий період на Краковецькому ставі, а також на колишньому відстійнику гірничо-хімічного підприємства "Сірка", що біля села Воля Старицька. Пізніше цей вид почав гніздитися на затопленному сірчаному кар’єрі - "Яворівському озері".
Починаючи з 2009 року сірі гуси регулярно гніздяться на штучних водоймах (ставах) долини річки Верещиці, біля села Лелехівка та селища Івано-Франкове. Слід зазначити, що перший виводок цих птахів у долині р. Верещиці нами виявлений на одному із ставів господарства "Майдан", який входить в територію Яворівського національного природного парку.
Гуска сіра є достатньо поширеним гніздовим видом на водоймах Яворівського району, чисельність її останніми роками помітно збільшилася.
Сергій Стельмах, науковий співробітник Яворівського національного природного парку.
Фото - Богдан Дацко, провідний фахівець з екоосвіти Яворівського національного природного парку.