Водойми

Між двох морів

А де починається море? Та ж тут, на Розточчі…
Річки, які наповнюють басейни Чорного та Балтійського морів, беруть початок на Розточчі. Тож не дивно, що Яворівський національний природний парк називають територією  "між двох морів".

Лише уявіть, до Чорного моря мчать води Дністра – річки Верещиці з допливами Ставчанки і Старої ріки. А Балтійське море наповнене водами понад 10 річок, які стартують з нашого парку. Це: Рата, Біла, Мощанка, Деревенка, Червонець, Кислянка, Свиня, Млинівка, Брюховичанка, Полтва, Марунка, річка Шкло та інші.

Заплануйте собі пригоду – відвідати всі річки, що наповнюють два моря. Це буде дуже цікаве дослідження. Адже такі мандрівки наповнені неймовірними краєвидами та красивими місцинами, куди ви обов’язково захочете повернутися.

Джерела

Територія Яворівського парку багата на незліченну кількість джерел. Цікавий факт: 9 джерел на метр квадратний – біля сіл Дубровиця та Папірня! Лише уявіть, яка концентрація підземних вод у цій місцині.

Особливістю джерельної води є її висока якість. Також серед витоків зустрічається вода з лікувальними властивостями:

Були на території парку й карстові озера. Найвідомішим серед яких є Сива Вода біля селища Шкло. Його води були насичені сірководнем і мали постійну температуру +12°C. Неподалік, біля витоків річки Кип’ячки, бив єдиний галицький  "гейзер"  Парашка. Він вибухав струменями води висотою до 2,5 м через кожні 5-10 хв. Та внаслідок пониження рівня ґрунтових вод та зміни кліматичних умов карстові озера та гейзер втрачені.

Натомість на території відпочинкового комплексу “Верещиця” є дві водойми: для купання та риболовлі. Наповнюються ці озера водою з річки Верещиця, за чистотою джерел постійно стежать працівники Яворівського парку.

Чорні стави

Чорні озера” – це три гарних ставки з абсолютно чорною водою. А зумовлено це торф'янистим дном та вистиланням дна шишками вільхи. Якщо помити руки у цій воді, шкіра буде м’якою, наче після крему. Серед трав'янистих рослин звертає на себе увагу грушанка круглолиста. Також у цих околицях зростає рослина-хижак росичка, яка своїм соком заманює і поїдає комах.