Екоосвіта

Одним із провідних напрямів діяльності Яворівського національного природного парку є еколого-освітня діяльність.

Основні напрямки:

  • проводимо екологічні уроки, семінари, круглі столи, присвячені питанням природоохоронної та екологічної освітньо-виховної роботи;
  • організовуємо природоохоронні еколого-просвітницькі акції, еко- та ентофестивалі;
  • проводимо екскурсії еколого-просвітницькими стежками та туристичними маршрутами парку.

Фахівці парку проводять цілеспрямовану роботу з усіма верствами населення для забезпечення принципу безперервності екологічної освіти і виховання дбайливого ставлення до природи.

Найбільш активним учасником еколого-просвітницьких заходів є учнівська та студентська молодь. Вони із задоволенням беруть участь в екологічних акція, квестах, екоіграх, екобесідах, майстер-класах, анкетуваннях, дослідженнях, екскурсіях  тощо.

Більшість заходів проводимо на природі, оскільки Яворівський національний природний парк – територія із особливими ландшафтами Розточчя, історико-сакральними пам’ятками, відпочинковими об’єктами. Усе це – "живі" уроки з ботаніки, географії, зоології, історії. 

Для різних вікових груп ми розробили низку екозаходів для відзначення дат екологічного календаря, які містять як теоретичну, так і практичну складову.

Найбільш масовими та практичними є екоакції:

  • "Збережи красу весни", що  об’єднує "Первоцвіти – діти весни", "Спалювання сухої трави – злочин проти природи", "Зустрічаємо лелек". До акції залучаємо велику кількість учасників, які проводять моніторинг лелечих гнізд у своїх населених пунктах, беруть участь у конкурсах, готують тематичні листівки, поширюють флаєри серед населення про шкоду спалювання торішньої трави.
  • "Дивосвіт за вікном"  полягає в ознайомленні дошкільнят та учнів початкової ланки з навколишнім середовищем Розточчя.
  • "Свято зустрічі птахів" підбиває підсумки таких "пташиних" акцій, як: "Допоможи птахам взимку"  та "Змайструй хатину для птахів". Найактивніші учасники вищезазначених акцій презентують свої роботи: як підгодовували птахів взимку, демонструють шпаківні, розповідають про зимуючих та перелітних птахів рідного краю. Такі зустрічі відбуваються за участю орнітологів, які завжди діляться цікавинками із життя птахів, розповідають про "Птаха року", а також дають практичні поради, як, допомагаючи, не зашкодити птахам. 
  • "Врятуймо життя ялинці"  – має завдання запобігти масовому вирубуванню ялинок перед новорічними та різдвяними святами. Впродовж грудня  на території парку діють творчі майстерні із виготовлення новорічних віночків, листівок, а також проводимо спільні екобесіди про роль хвойних насаджень. 

Важливою у проведенні еколого-просвітницької роботи є організація масових заходів та фестивалів, яких у Яворівському національному природному парку проводиться чимало:

  • "Йорданське святкування"  19 січня збирає у відпочинковому осередку "Верещиця" тисячі людей, які приймають купіль в освяченій воді. Тут панує святкова новорічно-різдвяна атмосфера: лунає дзвінко коляда, різдвяну містерію відтворюють вертепи, горить ватра, пахне чаєм з лісових трав та смачними пампушками. "Йорданське святкування" вийшло за межі Львівщини та України, щороку збільшується кількість туристів із-за кордону.
  • "Великдень кличе на забави". На заході розмальовують писанки, крашанки, водять гаївки та веснянки, а ще ринзівки, які співають тільки на Яворівщині та які є дорогоцінним скарбом нашої культури.
  • Етнофестиваль "Яворівська бавниця" збирає поціновувачів українських народних пісень та майстер-класів з гончарства, ляльки-мотанки та плетіння купальських віночків, а також тут можна поринути в атмосферу українських традицій. Етнофестиваль презентує фольклорне багатство, побут та звичаї, культурні цінності, духовну й матеріальну спадщину жителів нашого регіону. Святкову атмосферу фестивалю створюють виступи сольних виконавців, фольклорних та танцювальних колективів Яворівщини. 
  • Конкурс піщаних фігур "Чарівне Розточчя" запрошує творити з піску на пляжах парку. Під час конкурсу люди не тільки відпочивають, а й оздоровлюються. Піскові фігури творять усі: від малечі до поважних відпочивальників. Пляж перетворюється на дивовижне царство піскових фігур, серед яких величні замки, черепахи, крокодили, восьминоги, русалки. 
  • На екозаході "Свято осені. Веселий гарбуз"  розписують гарбузи, творять квіткові композиції, а також усі охочі беруть участь у майстер-класі "Вовняні пацьорки", смакують гарбузову кашу та гарбузове варення. Восени парк прикрашений розписаними гарбузами у вигляді "веселого козака", "закоханої дівчини", "веселої молодиці"  та інших.
  • В осінню пору у Яворівському національному природному парку відбувається Молодіжний фестиваль української туристичної пісні "Бабине літо", присвячений Всесвітньому дню туризму. Цей захід сприяє формуванню екологічної культури та свідомості молодого покоління, пропагує українську туристичну пісню, а також дає можливість студентам розкрити свій талант у авторських піснях. 

Для проведення еколого-просвітницької діяльності у Яворівському національному природному парку використовується відповідна законодавча та методична база. Діє еколого-просвітницький центр із конференц-залом, кабінет біорізноманіття, екоклас, бібліотека,  кімнати-музеї цінних історичних знахідок; еколого-туристичний осередок "Верещиця"; музей старожитностей "Оселя Розточчя"; шість еколого-освітніх стежок; дендрарій. Ведеться будівництво сучасного еколого-просвітницького візит-центру в рамках реалізації проєкту "РовеЛове Розточчя – разом попри кордони" за програмою транскордонної співпраці "Польща-Білорусь-Україна".

Що ми отримуємо?

  • Підвищення рівня екологічної свідомості та культури.
  • Розуміння сучасних екологічних, природоохоронних проблем та сприяння їх вирішенню, відповідно до вимог сталого розвитку.
  • Зростання інтересу до екологічно спрямованих видів туризму. 
  • Формування позитивного іміджу парку як природоохоронної установи.
  • Зростання чисельності відвідувачів.