Об’єкти неживої природи

Об’єкти неживої природи

Яворівський національний природний парк розташований в особливому регіоні – Розточчі, яке багате на дуже різноманітний місцевий рельєф. Тому у Яворівському парку можна помітити ознаки відразу трьох регіонів – Карпат, Полісся та Поділля. Адже тут поєдналися річкові потоки та непрохідні праліси, скельні гряди та неймовірні ставки… І повсюди краєвиди, які не забуваються.

Ландшафти

На території Українського Розточчя виділяють п'ять географічних ландшафтів: Равський, Верхньоверещицький, Янівський, Дубровицький, Домажирський.

Яворівський національний природний парк розташований в межах трьох ландшафтів:

Дубровицького – найбільш своєрідний і унікальний серед ландшафтів парку. Тут розташовані найбільші на Розточчі абсолютні висоти – 370-400 метрів, крутизна схилів досягає 20-60 градусів. Ступінчатий рельєф, глибоко врізані V-подібні яри (дебри) творять густу сітку розчленувань. Територія покрита переважно буковими і грабово-буковими лісами. Зустрічаються ділянки з сосновими лісами, а у долинах рік поширені угруповання з вільхи сірої та чорної.

Верхньоверещицького – за своїми рисами є перехідним між Дубровицьким і Равським. Тут розташовані висоти до 370 метрів. Територія покрита переважно буковими, дубово-сосново-буковими та меншою мірою сосновими лісами. У межах цього ландшафту збереглися значні площі еталонних для Розточчя стиглих і перестиглих яворових бучин.

Янівського – цей ландшафт характеризується значно меншими абсолютними висотами, більш спокійним рельєфом, меншою густотою і глибиною розчленувань. Для цього ландшафту характерні долинні розширення з торфовищами. Найбільш поширеним видом місцевостей в Янівському ландшафті є пологосхиле горбогір'я з сосновими і буково-дубово-сосновими лісами.

Пам’ятки природи

На території Яворівського національного природного парку чимало пам'яток природи.

В долині Червоний камінь, яка стала межею просування льодовика, можна побачити ками та ератичні вулани.

Скельно-печерний комплекс Столовий камінь – безіменні скелясті виступи, наскладені середньо-верхньобаденськими вапнистими пісковиками, а середньо баденськими хемогенними вапняками.

Скелі та відслонення на останцевих масивах Кубин, Підстильний хребет, Малинова гора. Також надзвичайно цінним природним комплексом є Біла скеля. Висока цінність цих скель насамперед у тому, що вони збережені у первинному стані.

Отож, ці об’єкти вимагають особливої уваги та охорони.

Також на території природного парку ви можете спостерігати за ярково-балковими формами в урочищі Голуби біля джерела і каплиці Божої Матері. Відслоненням міоценових відкладів неподалік сіл Страдч, Лозино, Дубровиця, Лелехівка.

Працівники парку постійно проводять спеціальні заходи, які покликані зберегти ці об’єкти та запобігають їхньому знищенню.