Про парк

Яворівський національний природний парк

Яворівський національний природний парк – це мальовничий куточок природи неподалік Львова з унікальними природними комплексами, історичними та культурними осередками європейського й світового значення. На території парку відбувалися баталії в час Першої та Другої світових воєн, тут збереглися частини окопів та місця поховання.

Парк є частиною міжнародного біосферного резервату "Розточчя", що простягається на території Польщі та України, під егідою ЮНЕСКО. Яворівський національний природний парк є одним із чотирьох транскордонних біосферних резерватів в Україні, територія якого серед найвідвідуваніших.

Тут перетинаються природно-кліматичні ознаки трьох регіонів: Поділля, Полісся та Карпат. Через парк проходить Головний Європейський вододіл, на схилі якого починаються річки, що впадають або в Чорне, або в Балтійське море.

Яворівський національний природний парк характеризується неабияким різноманіттям екосистем, включаючи заболочені території, озера, річки та ліси. Останні складаються з рідкісних сосново-буково-дубових угруповань, які зустрічаються в Україні лише в регіоні Розточчя та Криму. Ці ліси служать домівкою для різноманітних тварин, зокрема сарни європейської, горностая та сови довгохвостої. На території площею 7 108 гектарів охороняється природа України.

У Яворівському національному природному парку створено Центр розведення та збереження виду диких коней, які генетично пов’язані з тарпаном, що раніше жив в Україні, але вимер понад 100 років тому. Зараз у парку утримують вісім коней. Центр можна відвідувати і навіть покататися на цих конях.

Яворівський національний природний парк з його мальовничими ландшафтами, незначним перепадом висот та великою різноманітністю екосистеми є популярним місцем серед туристів, особливо зі Львова. Парк ідеально підходить для пішої прогулянки, мандрівки на велосипедах чи для того, щоб скупатися в озерах та ставках.

Парк також відкриває для відвідувачів захоплюючі історичні, релігійні та національні традиції регіону. Тут можна ознайомитися із численними баталіями воєн протягом останніх століть, відвідати центри релігійного паломництва, а також навчитися розписувати яворівську забавку, виготовляти воскову свічку чи ляльку-мотанку.

Яворівський національний природний парк має великий потенціал для подальшого розширення своїх туристичних можливостей. Це може додатково зміцнити його природоохоронну функцію, одночасно підтримуючи економічний добробут регіону.

Історія парку

Яворівський національний природний парк (Яворівський НПП) створений Указом Президента України 4 липня 1998 року в центральній частині Українського Розточчя. Це природоохоронна установа загальнодержавного значення, підпорядкована Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, головними завданнями якої є природоохоронна, науково-дослідна, рекреаційна та еколого-освітня діяльність.

Метою заснування Яворівського національного природного парку є збереження, відтворення та раціональне використання типових та унікальних лісостепових ландшафтів та інших природних комплексів Головного Європейського вододілу, які мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.

Міжародні статуси

Яворівський національний природний парк входить до складу Міжнародного біосферного резервату "Розточчя" під егідою ЮНЕСКО.