Зриваючи первоцвіти – відбираємо поживу для комах

“Не зривайте первоцвіти!” чути звідусіль на початку весни. Основний аргумент - ці квіти занесені до Червоної книги. Однак Ірина Любинець, начальниця науково-дослідного відділу Яворівського національного природного парку, розповідає:

До Червоної книги занесені не більше 10% з усіх видів первоцвітів. З тих, що ростуть на території Розточчя це - білоцвіт весняний та підсніжник білосніжний.

Насправді існує сотні видів рослин, які проростають першими навесні. До прикладу на території Яворівського НПП можна потрапити на галявини анемони лісової, найпоширеніший вид, а також ростуть печіночниця та рясти.

Анемона дібровна
Анемона жовтецева
Барвінок малий
Вовчі ягоди звичайні
Зірочки жовті
Зубниця залозиста

Однак те, що не всі занесені до Червоної книги, зовсім не означає, що їх можна зривати. В природі все взаємопов’язано. Первоцвіти є джерелом поживи для комах, які живляться нектаром та пилком тих чи інших квіток. Особливо важливі у період, коли ще нема великої кількості квітучих рослин. Відбираючи цю поживу від комах, ми порушуємо баланс у природі та екосистемі.

Які характерні ознаки первоцвітів? Перш за все це період цвітіння. Про підсніжників говорить їхня назва, вони пробиваються крізь сніг. Первоцвіти є світолюбиві рослини. Тому ростуть у період, коли на деревах ще зовсім нема листя і в лісі достатньо природного світла. Також у первоцвітів дуже швидкий процес вегетації, рано зацвітають і швидко відцвітають. До прикладу в печіночниці спочатку з’являються квіти, а вже згодом листки.

Розкажіть про дослідження насіневої продуктивності? Що це таке і для чого проводиться? Насіневу продуктивність проводжу щосезону вже впродовж 10 років. Аби спостерігати за розмноженням рослин. Беру плід рослини та рахую кількість дозрілих насінин та кількість насінних зачатків. Вираховую співвідношення.Ці дані говорять про фактичну та потенційну продуктивність. Наскільки екологічними є умови для росту того чи іншого виду первоцвітів.

Калюжниця болотна
Купина багатоквіткова
Маренка запашна
Первоцвіт весняний
Петрів хрест лускатий
Печіночниця звичайна

Що роблять у Яворівського національному природному парку задля збереження первоцвітів? У період цвітіння, у місцях де зростають червонокнижні види, відбувається патрулювання. Встановлюємо інформаційні плакати, розповсюджуємо листівки, на яких інформуємо про важливість збереження перших весняних квітів.
А також проводимо екологічні уроки, презентації для учнів та студентів, де не тільки говоримо про загрози та важливість збереження, але й про різновиди первоцвітів.

Чи змінюється відношення людей до збереження первоцвітів? На мою думку: так. Первоцвіти це хороший об’єкт уваги, адже вони з’являються першими. І люди по-іншому починають відноситися. Все частіше помічаємо, що замість того, щоб зривати букет квітів, людям достатньо зробити кілька світлин на фоні заквітчаної галявини.

Підсніжник білосніжний
Проліска дволиста
Рівноплідник рутвицелистий
Ряст ущільнений
Фіалки