Як спостерігати за птахами

Хто такі бьордвочери? Слово походить від комбінації англомовних слів  "bird watching"  –   спостерігати за пташкою, а той, хто спостерігає за ними, називається бьордвочером. Людина, яка не є науковцем, може допомогти професійним дослідникам зібрати дані про птахів. Бьордвочінгом можна займатися у вільний час, отримувати кайф від природи, бачити і розуміти її більше, ніж на побутовому рівні, і заодно знати, з ким ці спостереження розділити.

Скільки всього видів птахів існує?

Є такі змагання бьордвочерів, де люди конкурують, хто більше птахів побачить. Вони весь рік їздять по всьому світу, щоб зафіксувати якомога більше різновидів крилатих. Рекорд –  це 6852 види птахів за рік у всьому світі, який встановив Арджан Дваршуїс із Нідерландів у 2016 році. В Україні можна побачити понад 400 видів птахів, враховуючи тих, які пролітають через нашу територію і відлітають у певний сезон. Завдяки різноманіттю природних середовищ України в нас існує таке велике різноманіття пташок.

Як птахи відлітають в теплі країни, а потім повертаються в ті ж самі місця?

Є такий термін  "хомінг", походить від англійського слова  "дім". Для більшості птахів це працює, як повернення на ту територію, де вони вилупились. Є й ті, які гніздяться кожен рік в одному й тому ж гнізді. Лелеки прилітають на те саме гніздо завжди, хіба, якщо вони гинуть в дорозі, то їхнє місце займе хтось інший. Жайворонок польовий є маленькою пташкою, але дуже консервативною. Бо щороку він буде повертатись в той самий куток поля і робити там гніздо, якщо поле буде придатним для життя. На жаль, його домівка дуже залежить від сільськогосподарських практик, і люди через інтенсивне сільське господарство знищують і не дають шансів жити багатьом птахам.

Як саме сільське господарство може нашкодити птахам?

Коли фермери або звичайні мешканці масово сіють ріпак, соняшник, як у мене в селі буває, то там нічого не гніздиться. Якщо все буде в ріпаку, наприклад, навіть, жайворонків не буде.

Плюс обробка  рослин від комах різними пестицидами. А в Україні багато польових пташок –  комахоїдні. Навіть птахи-вегетаріанці годують пташенят комахами, тому що пташенятам потрібен білок. На полях, де немає комах, не можуть вижити ані птахи, ані гризуни, а там, де немає гризунів –  немає хижих птахів, оскільки порушуються екологічні взаємозв'язки. Журавлі зараз масово прилітають і їдять мишей. Якщо на полі отруєне зерно, яке їдять  миші, а останніх їдять журавлі, то вони теж гинуть. По хижаках найбільше б’є будь-яка отрута, тому що вони поглинають більшу дозу, бо їдять не одну мишу, а багато –  і все, хана. Журавель занесений до Червоної книги України. Це і так вразливий вид, тому що живе на болотах, які в нас осушили у післявоєнний період. Мало того, що його домівку знищують, плюс кліматичні зміни підсилює осушення боліт, а ще підпали вічні –  це все негативно впливає і загрожує існуванню виду.

Якби змалечку (чому я тішуся, коли батьки приходять з дітьми на екскурсії до мене), коли дитина отримує задоволення від спостереження за птахами, коли їй цікаво, коли якісь позитивні емоції в неї пов’язані з природою, то їй не буде байдуже на довкілля. Нехай дитина стане стоматологом, програмістом... , але буде свідомою щодо природи, неважливо еколог вона чи ні.

Як птахи між собою спілкуються?

Звуками, жестами, пір'ям.  Але в основному звуками. Тому спів пташок –  це дуже важливий елемент їхньої комунікації. І недарма, тому що є сезон гніздування, коли птахи займають свої території, формують пари. Якщо є потреба, то самці б’ються за свою пару або територію, але традиційно все закінчується на демонстрації. І насправді цей спів –  це прояв територіальної агресії. Тому, коли ви чуєте мелодійну пісеньку пташечки, то знайте, що це співає самець, який каже:  "Я тут живу! Не лізьте. Всім ясно?"  От десь так воно звучить (сміється). Тобто самці співають для самців, а не для самок.

Як птахи будують сім'ю?

У кожного виду це якось по-різному. Птахам гніздо потрібно лише, щоб покласти туди яйця і забезпечити простір пташенятам. Чим менша пташка, тим швидше відбувається процес вилуплення. А потім починається найцікавіше, коли всіх пташенят потрібно годувати. Синичка, яку всі знають, відкладає від 8 до 12 яєць. Уявіть, як таку сім’ю прогодувати. А їм треба їсти дуже багато, бо обмін речовин швидкий. На 10 пташенят в гнізді треба принести понад 300 разів корму!

Тому важливо пам’ятати про те, що з 1 квітня по 15 червня є сезон тиші. У Законі України про тваринний світ він існує, але про нього мало хто знає. Весною, коли люди приїздять на відпочинок, вмикають музику, дуріють –  це дуже ускладнює життя птахів і пташенят, бо уявіть, скільки в них і без того проблем. Пік припадає на травневі свята, коли вилуплюються пташки, а люди з'їжджаються, починають вмикати музику у парках і лісах.

Не досліджувала це питання, але думаю, що за кордоном за це беруть штраф і немалий.

Скільки років живуть птахи?

Маленькі  в середньому у дикій природі живуть 3-5 років. Багато птахів гине в перший рік життя. Журавлі можуть жити десятки років, бо вони більші. Ворони живуть довго. Крук може жити, як людина –  50, 70 років, якщо не помирає від паразитів, хвороб. В них виживають ті, що найрозумніші. Крук є інтелектуально розвиненим, може вирішувати такі завдання, як 4-річна дитина. Згідно з деякими дослідженнями, в нього десь такий рівень інтелекту,  як у шимпанзе  –  це дуже круто для птахів.

Як птахи визначають напрям свого польоту?

По-перше, орієнтуються птахи в просторі візуально, як ми. По-друге, в них є навігація. Крім того, що вони бачать ландшафт, вони ще аналізують простір за допомогою розміщення небесних тіл: Сонце, Місяць, сузір’я, зорі. Є ті, які мігрують вночі, орієнтуючись на зорі і Місяць. І, по-третє, птахи відчувають магнітне поле. В них є  залізовмісні кристали в оці та специфічні фоторецептори, які теж реагують на магнітне поле Землі. Розрізняють напрям до магнітного екватора та до магнітного полюса. Були експерименти науковців, коли птахів з однієї країни перевезли в іншу країну і випустили. Пташки однаково полетіли в правильному напрямку, навіть ті, що вилупились того ж року.

Як птахи бачать людей?

У птахів все дуже цікаво. Порівнюю з собаками. Собаки бачать на один колір менше, ніж ми. Ми бачимо три, а вони –  два. А люди, порівняно з птахами, як собаки, тому що птахи бачать на один колір більше –  це ультрафіолет. В нас є три різнокольорових колбочки, а в них ще ультрафіолет на додачу. Людина не може навіть уявити, як вони споглядають світ. Якщо ми подивимось крізь ультрафіолет, то не побачимо інших кольорів, а вони бачать все разом. Є птахи, яких ми вважаємо простими на вигляд, але для птахів вони можуть виглядати яскраво. Серед шпаків людині важко відрізнити, хто з них дівчинка, а хто хлопчик, але вони це чітко бачитимуть завдяки своїй будові ока. Плюс ультрафіолет дає можливість краще бачити стан птаха. Отож, птахи володіють такою фантастично цікавою штукою, яку ми навіть не можемо уявити.

Як підібрати локацію для спостереження за птахами?

Чим більш дика природа, тим рідкісніші там можуть бути птахи. Але для початківців це так не працює. Тому що у дикій природі птахи близько до себе не підпускають, і їх буде важче розгледіти. Я раджу новачкам починати з парків, де птахи звикли до людей. Їх можна навіть без бінокля побачити, тому будь-який парк у місті –  це класно. І там, де є водойми, завжди буде цікаво, оскільки будь-яка вода приваблює життя, особливо, якщо там не спалені очеретяні зарості.

Що взяти з собою для того, щоб спостереження за птахами було вдалим?

Допитливість, спостережливість. Бінокль. Але якщо ви ще не знаєте, чи бьордвочінг –  це ваше, то можна взяти фотоапарат. А найважливіше –  це пробудити в собі дитину. Іноді людям бракує того, щоб відірвати свою увагу від проблем, телефонів і просто підняти погляд, бо поруч існує, як мені іноді кажуть:  "Ви мені відкрили паралельний світ птахів" (сміємось). Нам просто треба відкрити очі і почати звертати на них увагу, от з цього все починається.

Як розрізняти птахів?

Потрібно, перш за все, дивитися не на колір, бо це не дуже інформативно. Спочатку визначте місце, де ви спостерігаєте за птахом: в полі живуть одні птахи, в лісі живуть інші. Потім, як поводить себе в просторі: чи він повзе по корі, чи він стрибає по землі. Поведінка птаха –  дуже важлива. Розмір і пропорції, до якої категорії розміру належить. Потім можна оцінити, наскільки у нього масивне тіло, його довжина, пропорції, і лише після цього визначити колір, який може виглядати по-різному в тіні і на сонці. У полі гарненька жовтенька пташечка може бути і вівсянкою звичайною, і жовтою плискою.  Вони тільки кольором подібні, а все решта відрізняється.

Ганнуся Кузьо –  популяризаторка бьордвочінгу в Україні, орнітологиня з дванадцятирічним стажем спостереження за птахами, проводить екскурсії.

Записала Ольга Бовкун.

Усі фото зроблені у Яворівському національному природному парку.