Вечеріє. Сонце торкнулося вершин Розточанських пагорбів і останні його промені позолотили верхівки сосен, які щільною стіною стоять на березі лісового озера. Чудова мить згасання дня, тиша і спокій. Над водою піднімається вечірня димка, повітря з кожною миттю все більше насичується вологою прохолодою і дурманячим запахом болотяної рослинності.
Я стою над старицею, що вузькою смугою прорізала вільховий ліс, і здалеку помічаю великого чорного птаха, який низько, з повільними помахами крил летить прямо на мене. Смолисто-чорне забарвлення спини і боків, біле черево, червоний дзьоб, подібного кольору ноги.
У цей казковий час, на фоні згасаючого дня, впізнав я чорного лелеку.
У вересні чорні лелеки відлітають у теплі краї. Під час осінньої міграції невеликі зграї та поодиноких особин цих птахів можна спостерігати на Лелехівських і Янівських ставах, що у долині річки Верещиці. Лелеки зупиняються тут на відпочинок і годівлю, щоби попрямувати далі в країни Африки на зимівлю.
Лелека чорний - один із загадкових птахів нашого краю. Довжина його тіла досягає одного метра, а розмах крил удвічі більший. Гніздиться цей таємничий птах здебільшого в глухих, маловідвідуваних людиною лісах. Гнізда влаштовує на старих деревах на висоті 6-20 метрів, які використовуються птахами на протязі багатьох років і щорічно поновлюються. У кладці - від двох до шести, частіше четверо яєць. Насиджують кладку самка і самець протягом 35-45 діб. У двохмісячному віці пташенята уже починають літати. Статевої зрілості досягають у трьохрічному віці. Живляться ці птахи лише тваринною їжею: рибою, земноводними, комахами; зрідка ловить плазунів, птахів, дрібних гризунів.
Чорний лелека веде доволі потайний спосіб життя, птах надзвичайно обережний. На відміну від білого лелеки, який селиться поряд з людиною і користується її покровом, чорний - відлюдькуватий, мовчазний і похмурий.
Лелека чорний – вид, що занесений до Червоної книги України та Європейського червоного списку, охороняється Бернською і Боннською конвенціями.
За даними третього видання Червоної книги в Україні гніздиться близько 400-450 пар цього виду. Проте останні дослідження засвідчили, що чисельність чорного лелеки в Україні є більшою. Основні регіони гніздування цього птаха - Полісся і Карпати. Гніздиться вид також в Українському Розточчі. Останніми роками чорні лелеки все частіше почали гніздитися в лісостеповій зоні
Лелека чорний важко пристосовується до господарської діяльності людини. Вирубування старих заплавних лісів, турбування птахів в час розмноження є головними причинами скорочення чисельності унікального виду. Для збереження і відтворення його популяції необхідно в місцях гніздування категорично заборонити будь які рубки лісу, обмежувати доступ людей шляхом створення заказників, заповідних урочищ, охоронних зон тощо.
Отож, хай живе, розмножується, дарує нам радість цей таємничий, гордовитий і красивий птах!