Фауна

Фауна Яворівського національного природного парку

Потрапити у Розточчя варто для того, щоби побачити рідкісні види тварин. Через особливість розташування парку та особливу увагу до охорони території, тут велике розмаїття рідкісних видів тварин.

Та розпочнімо з неба…. Наш парк, одне з найкращих місць на Львівщині, де можна спостерігати за різноманітними видами птахів. Ви ж чули про birdwatching? Найчастіше трапляються у лісах – зяблик, кропив’янка чорноголова і вільшанка. А на водоймах: лиска, крижень, попелюх, мартин звичайний, крячок білощокий і чапля сіра та велика біла, лебідь-шипун, пірникози велика та сірощока. Якщо ж розповідати про рідкісних птахів, то у парку зустрічаються: сова довгохвоста, орлан-білохвіст, шуліка чорний, підорлик малий, тетерук та орябок, лелека чорний.

Сова довгохвоста
Орлан білохвостий

Сова довгохвоста – розширює свій ареал. Якщо раніше вона дуже рідко траплялася на Розточчі, тепер зустріти її тут можна все частіше. Заселяє старі букові та листяні змішані ліси. Занесена до Червоної книги України.

Орлан-білохвіст – територія Яворівського національного природного парку входить в його індивідуальну ділянку. А все через велику кількість водойм, з якої він може поживитися рибою, яка є основною їжею хижака. Занесений до Червоної книги України.

По-особливому цікаво у парку під час міграції перелітних птахів – навесні (квітень – це найсприятливіший період для спостереження за мігруючими птахами). Осіння міграція триває впродовж другої половини серпня і до кінця жовтня. Розточчя птахи обирають як зупинку для перепочинку. Вони тут відпочивають та харчуються. У цей період можна спостерігати за неймовірною кількістю пернатих, зокрема: гуска сіра, крижень, чернь чубата, попелюх, чернь білоока, гоголь, біла та сіра чаплі.

Чернь білоока
Сіра чапля
Жаба

На території парку чимало озер та річок, у яких безліч риби. Найпоширенішими є карась сріблястий, короп, плотва, верховода, окунь, щука. Рідше трапляються: лин, краснопірка, в’юн. Дуже рідкісними вважаються: карась золотистий і минь річковий.

А ще тут чимало земноводних. Зокрема, жаба трав’яна, сіра ропуха та жаби озерна і ставкова. Рідше трапляються: жаба гостроморда, ропуха зелена; тритони – звичайний і гребінчастий. Дуже рідкісною в парку є звичайна часничниця.

У лісах Яворівського парку трапляються багато видів великих ссавців. Найпоширенішими є: сарна європейська, свиня дика, козуля, кабан, куниця лісова, борсук, заєць сірий та лисиця. Серед рідкісних: лось європейський, олень шляхетний, горностай, тхір звичайний, видра річкова.

Лось європейський – найбільший представник фауни Розточчя. Занесений до Червоної книги України. У парку спостерігають постійний приріст, щороку у заболочених лісових масивах поблизу Чорних озер лосиха приводить 1-2 лосенят.

Видра - великий представник родини куницевих. Водиться у водоймах, переважно в річках. Живиться здебільшого рибою та земноводними. Занесена до Червоної книги України.

Горностай
Лось європейсьикй
Видра

Горностай – невеличкий звір, який оселяється біля водойм у чагарникових заростях. Добре плаває, лазить по кущах і деревах. Горностай є досить поширеним видом у парку та Розточчі. Але має локальний характер поширення. Основним місцем мешкання є долина річки Верещиця. Особливо полюбляє луки та поля із заростями очерету. Занесений до Червоної книги України.

У Яворівському парку багато уваги приділяють охороні природи. І це має позитивні наслідки. Спостерігається зростання чисельності рідкісних "червонокнижних" видів: видри, горностая, сови довгохвостої, лелеки чорного.  А також спостерігаємо зростання чисельності таких видів, як козуля, дикий кабан, куниця лісова, борсук.

А у 2009 році до Розточанського парку завезли польських коней, які є нащадками дикого коня-тарпана. Ця порода коней є унікальною і має досить цікаву історію свого походження. За морфологічними ознаками та поведінкою вони дуже наближені до свого дикого предка – важко приручаються, мають дикий характер, характеризуються невибагливістю до умов утримання та годівлі.

У «Центрі з розведення та збереження нащадків диких коней тарпанів» можна зблизька побачити цих коней, спостерігати за їхньою поведінкою та дізнатися про їхній особливий норов.

Нащадки дикого коня-тарпана
Нащадки дикого коня-тарпана
Сарна європейська