Флора

Потрапивши до Яворівського національного природного парку, ви зможете помандрувати Карпатами, Поліссям та Поділлям. Запитаєте, як? Все просто, тут трапляються ділянки з рослинами, характерними для цих регіонів. Тут розкинули свої крони дуб скельний та бук лісовий, ялиця біла та ялина європейська. Можна спостерігати за неймовірним переходом широколистяних лісів у лісостеп.

Старовікові букові ліси

У Яворівському парку можна по-особливому відчути силу природи у старовікових лісах. Це ділянки лісів, які тривалий період розвивалися без жодного втручання людей. Кажуть, що саме в таких місцинах ростуть найстаріші дерева планети. А ще такі ліси є чудовим місцем для багатьох рідкісних видів тварин, грибів і рослин.

Варто зауважити, що всі старовікові ліси перебувають під особливою охороною і відвідувати їх заборонено. Однак вже сьогодні ви можете прогулюватися буковими лісами, які через 50-100 років, якщо в них не втручатимуться люди, перетворяться на праліси.

Вікові дерева

Стародавні дерева є пам’ятками історії, культури, живими свідками минулих століть. Хоча середній вік деревостанів парку становить 80 років, на території трапляються окремі дерева, які можна умовно зарахувати до вікових. Це старі липи та сосни, крислаті дуби та буки. Так, могутній дуб на екологічній "Стежці Івана Франка", якому понад три століття, є свідком військових подій Першої і Другої світових воєн; 200-300-літні липи можна зустріти на місці колишніх поселень, а віковічні буки та сосни – є наслідком того, що окремі дерева залишали як насінники для природного поновлення.

Старі, великомірні, крислаті та дуплисті дерева мають винятково важливе значення. На кронах гніздяться великі птахи, у дуплах мешкають синиці, дятли, одуди, мухоловки, сови та дрібні звірята: білочки, вовчки (соні), кажани, куниця лісова тощо.

А ще тут можна натрапити на гірських "прибульців". Вони ростуть на Розточчі з давніх-давен та спостерігають, як змінюється рослинність регіону. Цими споглядачами є: ялиця біла, цибуля гірська, апозерис смердючий, аспленій зелений, осоки заяча, колючкувата та затінкова, пухирник ламкий, щитник австрійський, хвощ великий.

Як будете прогулюватися вздовж річки Верещиця, зверніть увагу – на воді може рости сальвінія плаваюча. Цей різновид папороті внесений до Червоної книги. Поширений у Північній Африці та Азії.

Зелено-блакитний килим розстеляється у лісах поблизу села Верещиця у середині квітня. Саме в цей час можна спостерігати за неймовірної краси цвітінням Барвінкової бучини. До речі, мало кому відомо, що барвінок малий – отруйна рослина, яка використовується у фармакології, тварини його не поїдають.

Якщо вже зайшла мова про цвіт, то тут можете спостерігати за цвітінням "червонокнижних" рослин: зозульки травневі, зозулині черевички справжні, підсніжник білосніжний, лілія лісова.

А ще Яворівський парк наче філія природної аптеки. Тут росте понад 200 видів лікарських рослин.

Дізнатись більше про флору парку можна тут.

Баранець звичайний
Білоцвіт весняний
Булатка червона
Вовчок
Зозулинець шоломоносний
Коральковець тричінадрізаний
Лілія лісова
Любка дволиста
Пальчатокорінник плямистий
Пальчатокорінник травневий
Підсніжник білосніжний
Сон широколистий